
Najczęściej zadawane pytania
1. Co to jest defibrylator AED i do czego służy?
Defibrylator, zwłaszcza automatyczny, przenośny (AED), to urządzenie medyczne służące do przywrócenia prawidłowego rytmu serca w przypadku nagłego zatrzymania krążenia poprzez przepuszczenie kontrolowanego impulsu elektrycznego. Defibrylatory są używane w sytuacjach, gdy osoba nagle traci przytomność i nie oddycha, co może wskazywać na nagłe zatrzymanie krążenia. AED analizuje rytm serca, decyduje o konieczności defibrylacji i wydaje jasne instrukcje głosowe, co pozwala na jego użycie nawet przez osoby bez medycznego wykształcenia. Szybka defibrylacja znacząco zwiększa szanse na przeżycie w przypadku nagłego zatrzymania krążenia. Skuteczność defibrylatora AED jest na bardzo wysokim poziomie, przyjmuje się , że nawet w 70% - 75% przypadków użycia tego urządzenia przyniesie efekt w postaci uratowania człowieka.
2. Po co nam defibrylatory AED w najbliższej okolicy?
W każdej chwili, każdy z nas może paść ofiarą nagłego zatrzymania krążenia (NZK), gdyż dotyczy ono tak samo dzieci, młodzieży, osób dorosłych, seniorów jak i nawet sportowców. Trzeba mieć świadomość, że mózg pozbawiony tlenu umiera po kilku minutach. Dlatego w zdecydowanej większości przypadków nagłego zatrzymania krążenia tylko podjęcie resuscytacji krążeniowo-oddechowej (RKO) przez świadków zdarzenia/wypadku oraz jak najszybsze użycie AED, zanim przybędą służby ratownicze, daje poszkodowanemu zdecydowanie większą szansę przeżycia oraz ogranicza negatywne skutki NZK.
3. Jakie będą lokalizacje defibrylatorów AED?
1. Szkoła Podstawowa w Glewcu (Gmina Koniusza)
2. Szkoła Podstawowa w Koniuszy, (Gmina Koniusza)
3. Szkoła Podstawowa w Biórkowie Wielkim (Gmina Koniusza)
4. Szkoła Podstawowa w Niegardowie (Gmina Koniusza)
5. Szkoła Podstawowa w Rzędowicach (Gmina Koniusza)
6. Samorządowy Żłobek w Wierzbnie (Gmina Koniusza)
7. Ochotnicza Straż Pożarna w Biórkowie Małym (Gmina Koniusza)
8. Urząd Gminy w Radziemicach (Gmina Radziemice)
9. Zespół Szkolno - Przedszkolny w Pałecznicy (Gmina Pałecznica)
10. Urząd Gminy w Drwini (Gmina Drwinia)
11. Budynek Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Wiśniczu (Gmina Nowy Wiśnicz)
4 . Kto może zagłosować?
Zagłosować mogą osoby, które ukończyły 16 lat w dniu głosowania i są mieszkańcami powiatów objętych głosowaniem, tj. powiatów: proszowickiego, bocheńskiego, ale także brzeskiego, tarnowskiego, wielickiego a nawet dąbrowskiego. Oddać głos mogą nawet nasi znajomi, którzy mieszkają znacznie dalej od miejsca naszego projektu, ale nam kibicują :) Poproście ich o głos.
5. Ile głosów należy zebrać do osiągnięcia sukcesu jakim jest zdobycie środków?
Odpowiedź jest prosta - jak najwięcej ! Na naszym regionie startuje 60 projektów złożonych przez obywateli i musimy pokonać przynajmniej 52, aby znaleźć się w pierwszej ósemce. Do podziału jest 2 mln złotych i wygra prawdopodobnie tylko 8 zadań, które warte są po 250.000 zł. Nasz projekt wyceniony jest na 249.750 zł.
6. Do kiedy trwa głosowanie i kiedy podane będą wyniki?
Głosować można od 15 maja do 13 czerwca 2025 roku, natomiast jak nam poszło - dowiemy się najpóźniej 7 października.